RELACJA Z JESIENNEGO SPOTKANIA „SENIORZY RAZEM”

Ten wieczór przeszedł do historii Santocka jako kolejne, bardzo udane, jesienne spotkanie starszyzny naszej wsi. 22 października bawiliśmy się pod hasłem „Seniorzy razem”. W sali wiejskiej zebrało się ponad osiemdziesiąt osób, aby wspólnie porozmawiać, a także potańczyć. Tak, seniorzy z Santocka lubią muzykę i chętnie wychodzą na parkiet bez względu na wiek i stan zdrowia!

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością wójt gminy Anna Mołodciak, przewodniczący Rady Gminy Jan Kubera, jak również przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Bezpieczeństwa Publicznego Czesław Konieczuk. Gościliśmy także dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Daniela Olejniczaka, który odczytał list od starosty powiatu. Do Santocka przyjechały delegacje ze stowarzyszenia „Złoty Kłos” z Gorzowa Wlkp. na czele z prezesem Markiem Ksytem oraz z Wojcieszyc z prezesem Gminnego Zarządu Klubu Seniora Stanisławem Dregerem i wreszcie grupa ze Zdroiska.

Dzieciaki ze świetlicy, pod okiem instruktorki Marty Gordzijewskiej, przygotowały krótki program artystyczny. Wyświetlono film o Zofii Szczyglewskiej – najstarszej mieszkance wsi, którego premiera odbyła się podczas wrześniowej Kłodawskiej Gali Oskarów. Toastem powitano Państwa Barabaszów – naszą najstarszą parę w Santocku. Wieczór umilił śpiew „Brzezinek”. Po występach wyświetlono prezentację multimedialną, którą pracownice biblioteki przygotowały na tegoroczną inaugurację obchodów „Tygodnia Seniora”.

Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłodawie Magdalena Turska, pod opieką której znajdują się kluby seniorów w naszej gminie, przygotowała krótki wierszyk okolicznościowy, który zaprezentowała zebranym:

Ona piękna, on nie łotr:

Antonina oraz Piotr

Wiele lat na santockiej ziemi

Przeżyli wśród lasów zieleni.

Cudnie się o nich opowiada,

Bo za nimi dzieci i wnucząt gromada.

Dzisiaj najstarsza para wsi naszej –

Potocznie mówimy Państwo Barabasze.

Więcej mamy momentów świętowania

W radosny dzień seniorów spotkania:

Piotr nie dość że kombatant zasłużony,

To jeszcze o kilka lat starszy od żony.

Dokładnej daty urodzin nie zna nikt,

W odmętach przeszłości zniknęła w mig.

Kolejna znana w Santocku persona

To Pani Szczyglewska – historia złożona.

Dzieciaki film o Pani Zofii nakręciły,

Opowieści z nestorką o wsi naszej wiły.

Teraz już cieszmy się wspólnym spotkaniem

Brzezinki” ukoją swoim bajaniem.

Śpiew, zabawa i muzyka

To seniorów znana taktyka.

Po oficjalnej i artystycznej części usiedliśmy do kolacji, a potem tańczyliśmy przy muzyce na żywo.

Chciałam serdecznie podziękować sołtysowi Rafałowi Chodkiewiczowi i Radzie Sołeckiej za duże wsparcie finansowe oraz organizatorskie. Spotkanie nie byłoby tak udane, gdyby nie pomoc sponsorów oraz członków Zarządu Klubu Seniora wraz z ich współmałżonkami.

Idea październikowego spotkania łączy pokolenia naszej wsi. Zarząd Klubu Seniora, wspierany przez młodszych wiekiem, przygotowuje imprezy, na które przybywa większość seniorów z Santocka. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i wsparcie.

Z seniorskimi pozdrowieniami

Maria Turska

Prezes Klubu Seniora w Sanotcku