JERIORO POLNE – SANTOCZYNEK

Sezon letni oraz wakacyjny zbliża się dużymi krokami. To odpowiedni moment aby przygotować nasz akwet dla wszystkich odwiedzających. W związku z tym Strażacy z OSP Santocko z własnej inicjatywy zabrali się za porządkowanie plaży. Pozbierano śmieci oraz pokoszone trawę. Jezioro jest lubiane przez okolicznych mieszkańców, jego atrakcyjność zwiększyła się w zeszłym roku gdy powstał pomost.

Oficjalna nazwa tego niewielkiego zbiornika wodnego brzmi Santoczynek, ale i tak bywalcy mówią o nim „Polne” lub „Leśne”. Spośród wszystkich okolicznych jezior położone jest najbliżej Gorzowa, zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Nie ma więcej niż 7 hektarów powierzchni, za to wyróżnia się sporą głębokością (16 m). Na początku XXI w. wydobyto na powierzchnię tony śmieci, części samochodowych, tablic rejestracyjnych… ba, nawet dwa wraki spalonych aut. Potem zostało zarybione i przez pewien czas monitorowane podwodną kamerą.

Akwen ma genezę polodowcową. Kiedyś z pewnością był większy. Przed przeprowadzoną w XVIII w. regulacją dorzecza Kłodawki okolice Santocka były bagniste, a landsberski regionalista, historyk i nauczyciel Otto Kaplick wspomina istnienie w pobliżu wsi jeszcze dwóch bezimiennych jezior. Do dziś zresztą zaznaczają się w terenie mokradełka i grzęzawiska. Sterczą z nich ku niebu nagie kikuty drzew.

(opis jeziora pochodzi ze strony www.polskaniezwykla.pl)

Poniżej relacja z ich „porządkowej akcji”